Rejestracja    |    Zaloguj się
tło

Aktualności

HOTELOWE WYŻYWIENIE W DOBIE PANDEMII

W ramach odmrażania gospodarki, od 4 maja ponownie otwarte zostały hotele ale jeszcze bez części rekreacyjnej, czyli bez basenu, siłowni, sauny, sal zabaw dla dzieci, sal konferencyjnych i bez części restauracyjnej. Straszą nas eksperci z różnych stron, że koronawirus będzie z nami jeszcze przez wiele miesięcy. Koronawirus zmienił plany wakacyjne Polaków. Wielu z nas, wybiera się w tym roku na wakacje, nad polskie morze lub w góry.

Hotele, które zdecydowały się na otwarcie, przyjmują już pierwszych gości ale z ograniczeniami. Co nas zastaje na miejscu? Pokoje hotelowe zmieniają swoją funkcję. Nie są już tylko miejscem do spania lub wypoczynku ale także miejscem gdzie goście spożywają posiłki, śniadania, obiady, kolacje. To nowa rzeczywistość. Nie będzie już bufetów, oraz tzw. szwedzkich stołów. Nie będą też podawane posiłki do stolików w tradycyjnym rozumieniu sytuacji. Restauracje świadczą usługi wyłącznie jako „room service” oraz wydają posiłki na wynos.

Wiąże się to dla hotelu z dużymi trudnościami. Hotele potrzebują więcej pracowników do takiej usługi . Posiłki dostarczane są do pokoi w specjalne opakowaniach co generuje dla hotelu dodatkowe koszty.

Niezbędne są też nowe reżimy sanitarne.   Goście oczekują, że hotele będą ich zabezpieczały nowymi certyfikatami mikrobiotycznymi i hotele już nad tym pracują.

Natomiast, hotele, które położone są poza miastem nie zdecydowały się jeszcze na otwarcie, gdy nie jest czynna cześć restauracyjna.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi ofertami

Zapisz się, aby otrzymywać najlepsze oferty na swojego maila

Wysłano!

Skontaktuj sie z nami

email

Kontakt e-mail
kontakt@eventime.info

telefon komórkowy

Kontakt z tel. komórkowych
505 956 980

Top